Kompresijas ortozes
Pēc individuāliem mēriem izgatavots kompresijas apģērbs pēc apdegumu rētu profilaktiskai ārstēšanai un limfostāzes mazināšanai.
Kompresijas apģērbs tiek izgatavots sadarbībā ar Francijas kompāniju Novatex Medical.
Kompresija rētaudu profilaksei
Hipertrofisku rētu mazināšana, izmantojot kompresiju, veicina mīkstāku un vienmērīgāku rētaudu veidošanos, uzlabo ādas vizuālo izskatu, mazina kustību ierobežojumus un kontraktūru veidošanos locītavās
Kompresijas apģērbu nav ieteicams lietot gadījumos, ja ir vaļēja, nesadzijusi brūce un/vai alerģiska reakcija pret kādu no auduma sastāvdaļām.
Kompresija limfātiskās atteces profilaksei
Limfostāze ir ilgstoša slimība, kad liekais šķidrums uzkrājas audos, izraisot ķermeņa audu pietūkumu. Tā var ietekmēt jebkuru ķermeņa daļu, taču visbiežāk attīstās rokās vai kājās.
Kompresijas apģērba lietošana uzlabo un kontrolē limfas atteci, novēršot tūskas veidošanos.
Kompresijas apģērbu nav ieteicams lietot, ja ir:
Ilustratīvais materiāls Novatex Medical
Kompresijas ortozes pēcapdeguma rētu mazināšanai un profilaksei
Pēcapdegumu rētu agrīna profilakse un ārstēšana ir viens no svarīgākajiem aspektiem apdegumu brūču un rētu rehabilitācijā (Esselman, Thombs, Magyar-Russell, & Fauerbach, 2006). Pētījumos noskaidrots, ka hipertrofiskas vai keloīdas rētas veidojas vairāk nekā 70% gadījumu pēc apdegumiem, izmainoties normālam brūces dzīšanas procesam. Pēcapdeguma rētas parasti ir izvirzījušās uz āru, salīdzinot ar pārējiem saistaudiem, tās ir sārtas, neelastīgas un izraisa nopietnus funkcionālus un kosmētiskus defektus.
Hipertrofisku un keloīdu rētu profilaksei un ārstēšanai izmanto kompresijas ortozes. Tās samazina rētaudus, paātrina rētas noformēšanās procesu un uzlabo vizuālo izskatu. Radītais spiediens samazina audu tūsku un šūnu dalīšanos. Rēta samazinās un kolagēns izlīdzinās, atbilstoši epidermai.
Papildu kompresijas ortozēm var izmantot rētu apstrādes produktus (silikona gela saturošus plāksterus), kas pastiprinās spiediena efektu, mīkstinošus un dzīšanas procesu veicinošus krēmus, kā arī veikt rētaudu masāžas terapiju vai fizioterapiju.
Ilustratīvais materiāls Novatex Medical
Kompresijas apģērba indikācijas
Kompresijas ortožu ietekme rētu ārstēšanā
Kompresijas ortozes spiediens
Kompresijas ortozes radītais spiediens rētu ārstēšanai ir vienmērīgi sadalīts visā izstrādājumā. Apģērba spiedienam jāsasniedz spēks kapilārā spiediena tuvumā (20 līdz 30mmHg), lai izvairītos no audu bojājumiem vai nepietiekamas spiediena kompresijas. Klīniskajā praksē visbiežāk lieto 15 – 25 mmHg lielu spiedienu.
Kompresijas ortožu lietošana
Labāki rezultāti novērojami, ja kompresijas ortožu terapiju profilaktiski uzsāk aptuveni pēc divām nedēļām pēc pilnīgas brūces slēgšanās. Ja rētas atrodas anatomiskos padziļinājumos vai uz locītavu virsmas, efektīva spiediena pielietošana ir grūta un dažreiz pat neiespējama.
Efektīva rezultāta sasniegšana ir iespējama, ja kompresijas apģērba terapija tiek pielietota vismaz 6 – 12 mēnešus, 23 stundas diennaktī.
Kompresijas apģērbs jāmaina ik pēc sešiem mēnešiem, vai, kad apģērbs zaudējis savu elasticitāti (bērniem līdz 18 gadu vecumam, izmainoties antropometriskiem rādītājiem, apģērbu var būt nepieciešams mainīt ik pēc trīs mēnešiem).
Piesardzības pasākumi, lietojot kompresijas apģērbu
Uzvelkot kompresijas apģērbu, nedrīkst izveidoties un palikt auduma krokas un grumbas. Tās nepieciešams izlīdzināt.
Ziede vai krēms var bojāt kompresijas audumu.
Jebkāds ādas apsārtums, bojājums, krāsas izmaiņas vai perifērs pietūkums ir kontrindikācija apģērba lietošanai.
Kompresijas apģērbi
Kompresijas apģērbs ar pakāpeniski samazinātu spiedienu – tas ir visspēcīgākais ķermeņa distālajās zonās un pakāpeniski samazinās uz ķermeņa centru. Jo vairāk ķermeņa laukuma pārklāj kompresijas apģērbs, jo spēcīgāks ir kompresijas efekts.
Apģērbos ar vienmērīgu spiedienu, spiediens tiek veidots vienmērīgi visā izstrādājumā. Kompresijas apģērbā spiediena līmeni mēra dzīvsudraba milimetros (mmHg). Spiediens, kas ir mazāks par 15 mmHg nesniedz vēlamo efektu, turpretim 40 mmHg un par to lielāks – izraisa diskomfortu un asinsrites traucējumus (B. S. Atiyeh, El Khatib, & Dibo, 2013).
Ilustratīvais materiāls Novatex Medical
Kompresijas apģērbu ražošana
Kompresijas apģērbi galvenokārt ir adīti.
Trikotāžas audumi ir sadalīti divos pamatveidos:
Velku trikotāžas audumi
Velku adīšanā katra adāmadata tiek piegādāta ar vismaz vienu atsevišķu dziju. Lai savienotu valdziņus, veidojot audumu, dzija tiek novirzīta sāniski starp adatām. Šādā veidā adāmadata bieži velk jauno dzijas cilpu caur trikotāžas cilpu, ko veidoja cits dzijas gals iepriekšējā adīšanas ciklā. Viens no lielākajiem ieguvumiem ir fakts, ka tas neārdās.
Audu adīšanas audumi
Tas ir vienkāršākais veids, kā dziju pārvērst audumā. Audu adīšana ietver cilpu veidošanu horizontālā virzienā no vienas dzijas pavediena. Šīs cilpas var saplūst plakanā vai apļveida formā.
Adīšanas metodes iedala:
Apļveida adīšana
Apļveida adījums tiek izgatavots ar adāmmašīnu, kas audumu ada nepārtrauktā aplī (caurulē). Lielākā daļa rūpnieciski ražotu (standarta izmēru) kompresijas zeķu tiek ražotas izmantojot šo tehnoloģiju, lai iegūtu vienmērīgu, bezšuvju kompresijas apģērbu.
Plakanā adīšana
Plakanos adījumus var izgatavot no biezākām dzijām, kā rezultātā stingrais audums spēj veidot lielāku saspiešanu. Kompresijas apģērbi pēc individuāliem mēriem tiek veidoti no plakanaā adījuma auduma gabala, kas pēc tam tiek sašūts kopā. Tādēļ, lai izgatavotu cilindra formas izstrādājumu, tas parasti būs ar vienu vai vairākām vīlēm.
Pieteikties konsultācijai
Sazināsimies ar Jums tuvākajā laikā, lai sarunātu pieņemšanas laiku.